Junior HR BP

Essilor

  • Москва
  • Постоянная работа
  • Полная занятость
  • 15 д. назад
Key Responsibilities :
  • Be the main contact and HR advisor for internal customers in employees development, organizational changes, ad-hoc issues
  • Be responsible for recruitment and hiring to ensure timely, optimal & quality hiring according to the company’s values and culture;
  • Support on-boarding of newcomers and newly appointed employees
  • Promote and represent the company image and culture;
  • Work closely with internal customers to develop recruiting plans and processes, implement innovative methods of hiring and assessment
  • Advising internal customers on all aspects of the process and talent market intelligence;
  • Consolidate candidate feedback from interview team and lead final assessment and selection process
  • Build candidate internal database
  • Collecting market data via interview process
  • Exit interviews and analytics
Requirements:
  • HR specialist or HR Generalist 3+ year, Recruiter background is a must;
  • Strong communication skills, with spoken and written English
  • Understanding and experience with non-mass recruitment;
  • Passion to learn and drive to succeed;
  • A proactive approach and self-reliant personality;
University degreeAdvanced user of MS Excel, PowerPoint and etc. We offer:
  • Office is located near the metro station Otradnoe.
  • Working schedule 5 \ 2 from 9.00 to 18.00.(hybrid format 3\2)
  • Annual bonus
  • Great team of professionals
  • Compensation package is discussed individually with successful candidates
Essilor International S.A. — крупнейшая международная компания, которая уже более 160 лет производит высококачественные очковые линзы и оптическое оборудование. Essilor много внимания уделяет исследованиям и инновациям, стремясь создать наиболее эстетичные, удобные и долговечные корригирующие линзы. Компания производит линзы, которые обеспечивают необходимую коррекцию зрения и отвечают потребностям клиента на все случаи жизни.Своим сотрудникам компания предлагает интересную и перспективную работу, обучение и совершенствование навыков, возможности личностного и карьерного роста, дружный коллектив, комфортные условия работы.

HeadHunter

Похожие вакансии

  • Junior Hr Bp

    СБЕР

    • Москва
    Команда управления по развитию команд в поиске младшего Hr Bp. Обязанности операционная поддержка команды Hr бизнес-партнеров по вопросам: C&B, адаптации, мотивации, обучения, …
    • 7 д. назад
  • Junior HR Business Partner/Junior HR BP (CIB)

    Московский Кредитный Банк

    • Москва
    Обязанности: Регулярная поддержка HR BP в сопровождении курируемых подразделений Корпоративно-инвестиционного блока и навигирование сотрудников и руководителей по всем HR процесс…
    • 2 д. назад
  • Junior HR Business Partner

    СБЕР

    • Москва
    Команда управления по развитию команд в поиске младшего HR BP. Обязанности операционная поддержка команды HR бизнес-партнеров по вопросам: C&B, адаптации, мотивации, обучения, …